REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Yaz aylarında en çok tercih edilen tatlılardan birisi de dondurmadır. Ülkemizde dondurma dendiği zaman akla ilk gelen ise Maraş dondurmasıdır. Maraş dondurması; Kahramanmaraş’ın eşsiz orkide tohumları ile dağlarında gezen keçilerinden elde edilen sütün birleşiminden doğmuştur. Kendine has sunum tarzı ve mükemmel tadıyla tescilli bir üründür. 1920 yılında üretilmeye başlayan bu dondurma, günümüzde dağıtım koşullarının iyileşmesi sayesinde birçok ülkeye yayılmış ve dünya markası haline gelmiştir.

Gerçek Maraş dondurmasının yapılışı oldukça zahmetlidir. Orkide köklerinden toplanan salep yumruları önce ipe dizilerek kurutulur. Sütle kaynatılan yumrular bir kez daha kurutulur. Bu işlem bir kere daha tekrarlanıp kurutulan salep öğütülmeye hazır hale geldiğinde sert ve badem büyüklüğünde bir hal alır. Süt ve şeker karıştırılıp belirli bir ısıda kaynatılır. Karışımın kıvamına doğru karar vermek gerekir. Mayalanması için ne kadar beklemek gerektiği çok önemlidir. Belli bir kıvama gelinceye kadar kazanlarda dövülmesi de ustalık gerektirir. Bu önemli ayrıntılar Maraş dondurmasını dünya markası yapmıştır.

Kahramanmaraş’ta dondurma, çatal ve bıçak kullanılarak; yanında fıstıklı ve şerbetli tatlılarla tüketilmektedir. Gerçek Maraş dondurmasının yapısı öyle serttir ki et satırıyla bile zor kesilmektedir.

Bu kadar zahmetli bir dondurmayı mutfağınızda yapmak zor olsa da, evinizde yapabileceğiniz Maraş Dondurması tarifleri de mevcuttur. Bu tariflerde biri için gerekli malzemeler; 5 su bardağı süt, 1 su bardağı toz şeker, 1 tatlı kaşığı saf salep.

Öncelikle 5 su bardağı sütü bir tencereye koyarak kaynatmaya başlayın. Kaynayan süte 1 su bardağı şekeri koyarak kaynatmaya devam edin. Ayrı bir yerde küçük bir kâse içerisinde salebi ılık su ile eritin. Erittiğiniz salebi, kaynayan şekerli sütün içerisine yavaş yavaş dökerek karıştırın. Salebin sütün içerisinde eridiğinden emin olana kadar karıştırmaya devam edin. Salep eridikten sonra karışımı ocağın üstünden alıp karıştırarak soğutun.

Yeteri kadar soğuduğunda ısıya dayanıklı bir kaba dökerek dondurucuya koyun. 15-20 dakikada bir soğutucudan karışımı çıkarıp demir kaşık ile karıştırın. Sakız kıvamına gelene kadar bu işleme devam edin. Daha sonra katı hale gelmesi için uzun süre dondurucuda bekletin. Dondurma kıvamına geldiğinde keserek servis edebilirsiniz.


REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güzel Güzel
167
Güzel
Kötü Kötü
150
Kötü
Yazı Formatı Seçiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF