REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Tuz, zengin içeriğiyle tatlıları iyileştirme ve dengeleme yeteneğine sahiptir. Doğru tatlıya eklenen tuz; kıvamını iyileştirir, turunçgillerin daha taze olmasını sağlar, baharatları daha aromatik hale getirir ve bitter çikolata ile kakaonun tadının daha az acı olmasına yardımcı olur.

Yemek yapmanın bir bilim olduğu düşünülürse tuz da bunun en önemli öğelerinden birisidir. Tuz, tüm bileşenleri bir araya getirerek topaklanmayı önler. Hamur tariflerinde mayayı daha etkili hale getirir ve tartlarda tereyağının yağlı dokusunu azaltır. Görünüş üzerinde de etkileri vardır. Tart veya turta hamurunun altın rengine ulaşmasını sağlar.

Ünlü şeflerin televizyonda yemek yaparken koşer tuzu ve deniz tuzunu sıklıkla kullandığı görülmektedir.  Koşer tuzu, genellikle kurabiye hamuru ve karamel gibi zengin aromalı tariflerde kullanılır. Kristaller, tatlılıklarından ödün vermeden diğer bileşenlerin lezzetlerini geliştirmek için hızlı ve eşit bir şekilde çözülür.

Tuz; kendi tadını vermesinden ziyade lezzet, renk ve kıvam sağlaması için genel olarak tatlı tariflerinde az miktarda kullanılır.


Tarifiniz belirli bir tuz türü belirtmiyorsa, muhtemelen ince deniz tuzu gerektiriyordur. Sofra tuzu kullanmak cazip gelse de şefler arasında ince deniz tuzu tercih ediliyor. Sofra tuzuna göre daha doğal tadı vardır ve elenmesi kolaydır. 

Özellikle glütensiz unlarla pişiriyorsanız; tuz, içlerindeki proteini güçlendirecek ve dokusunun mükemmel olmasını sağlayacaktır. Bu sayede daha kabarık tatlılar elde edebileceksiniz.

En önemli sebebi ise tatlıdaki şekeri ön plana çıkarmasıdır. Aşurede bir tutamdan daha fazla bile tuz kullanılır. Şekerpare gibi tatlılarda ise şerbeti daha iyi çekmesi için kullanılmaktadır.


REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güzel Güzel
84
Güzel
Kötü Kötü
66
Kötü
Yazı Formatı Seçiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF