REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Beyaz un gereğinden fazla tüketildiğinde sağlık için tehdit haline geliyor. Günümüzdeki hastalıklara sebep olarak gösterilen üç beyazdan birisi olan beyaz un, birçok kişi tarafından yemek listelerinden uzaklaştırıldı. Biz de tariflerinde beyaz unu tercih etmeyenler için alternatif gıdaları listeledik.

Nohut Unu

Vejeteryan ve veganlar tarafından sıklıkla tercih edilen nohut unu, kan şekerini düzenleyerek kilo vermeye de yardımcı olur. Bol lif kaynağına sahip olan bu gıda bağışıklığı güçlendirerek damar tıkanıklıklarını da önler.

Kinoa Unu

Kinoa, tam proteinli ve glütensiz besinlerden birisidir. Halsizliğe iyi gelir, sindirimi kolaylaştırır, antioksidan özelliği vardır. Demir bakımından zengin olduğu için anemi hastalarına tavsiye edilir ve enerji verir. Kan sulandırıcı etkisi olduğundan aşırı tüketildiğinde vücutta kanamalara sebep olabilir.

Yulaf

Diyet listelerinde vazgeçilmez olan bir diğer gıda olan yulaf kepeği, uzun süre tokluk hissi sağlar. Çocuk gelişiminde gerekli bir gıdadır. İçerdiği E vitamini sayesinde cilde; çinko sayesinde de zihnin gelişmesine faydası vardır.

Pirinç Unu

Özellikle esmer pirinçten üretilen tam pirinç unu Uzakdoğu Mutfağı’nın ana malzemelerinden birisidir. Fındığımsı tadı tariflerinize farklı bir aroma katacaktır. Gluten içermeyen bu unu tatlılarınızda kıvam vermek için kullanabilirsiniz.

Tam Buğday Unu

Lif, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Sindirimi kolaylaştırarak kolesterol ve kan şekerini düzenleyen tam buğday unu, diyetisyenler tarafından sıklıkla önerilmektedir. İçerisinde bulunan B1 ve B vitamini sayesinde beyin için faydalıdır. Yeteri kadar tüketildiğinde enerjik hissetmenizi sağlar.

Bu besinlerin dışında kestane unu, darı unu, badem unu, hindistan cevizi unu, keçiboynuzu unu ve soya unu da tatlılarınızda kullanabileceğiniz diğer sağlıklı unlardandır. Ancak ne kadar sağlıklı olsalar da tüm gıdaların aşırı tüketiminden kaçınmakta fayda vardır.


REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güzel Güzel
67
Güzel
Kötü Kötü
50
Kötü
Yazı Formatı Seçiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF