REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Pasta kekini doğru bir şekilde pişirmek, sizleri profesyonel bir pastaya ulaştıracak ilk aşamadır. Bazı istisna tarifler haricinde pasta keki pişirmenin genel olarak püf noktaları mevcuttur. Pastanın temelini oluşturan kekin yapılması ve pişirilmesi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Adım 1: Pişirme Kaplarınızı Hazırlayın

Kimse kekinin tavaya yapışmasını istemez, bu yüzden hamuru dökmeden önce pişirme kaplarınızı hazırlamanız önemlidir. İstisna gösteren pasta kekleri haricinde, çoğu tarifte pişirme kaplarını yağlamak ve unlamak gerekir. Yağlamak ve unlamak yerine yağlı kağıtla da kaplayabilirsiniz.  

Ne tür bir pişirme kabı kullanılacağına gelirsek; altın bir görünüm elde etmek için parlak pişirme kaplarını tercih etmeniz önerilir. Koyu veya donuk yüzeyli bir tava kullanıyorsanız, fırın sıcaklığını 5 derece düşürebilir ve aşırı kızarmayı önlemek için pişirmeyi 3 ila 5 dakika erken kontrol edebilirsiniz.

Adım 2: Oda Sıcaklığında Malzemeler Kullanmaya Özen Gösterin

Çoğu tarif, yumurta ve tereyağı gibi malzemelerin oda sıcaklığında bekletilmesini gerektirir. Bu, tereyağının diğer malzemelerle kolayca karışmasını sağlar. Donuk bir şekilde tarifinize eklediğin tereyağı homojen bir karışım elde etmenizi engelleyecektir. Ancak bu eritilmiş tereyağı kullanmanız anlamına gelmiyor. Ocakta eritilen tereyağı kekinizin dokusunu bozacaktır. Tereyağının yumuşatılmış olması yeterlidir. 

Yumurtaların oda sıcaklığı ısısında olması ise daha yüksek bir kek hacmi sağlayacaktır. Ancak gıda güvenliğiniz açısından yumurtaları çok uzun süre oda sıcaklığında bırakmamaya dikkat etmelisiniz.

Adım 3: Fırınınızı Önceden Isıtın

Fırınınızın sıcaklığı ve pasta kekinin pişme süresi, tarifinizin mükemmel veya sıradan olmasını belirleyen en önemli faktörlerden birisidir. 

Önceden ısıtılmış fırında pişirilen pasta keki hızlı bir şekilde yüksek sıcaklığa maruz kaldığı için dış kabuğunda daha kıtır bir katman oluşur. İç katmanları ise daha nemli ve daha yumuşak kalacaktır. Ancak ısıtılmamış fırına atılan pasta keki, pişebilmek için daha uzun süre sıcaklığa maruz kalacak ve bunun sonucunda da iç katmanları daha sert ve kuru olacaktır.

Adım 4: Kuru Malzemeleri Birlikte Karıştırın

Kuru malzemeler genellikle un, kabartma tozu, şeker, tuz gibi malzemeleri içerir. Her kuru malzemeyi ayrı ayrı karışıma eklemek yerine , önceden bir kapta birlikte karıştırırsanız daha homojen bir karışım elde edebilirsiniz. Bu şekilde, malzemelerin hamur boyunca eşit olarak dağıldığını bilirsiniz.


REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Sizin Tepkiniz Nedir?

Güzel Güzel
19
Güzel
Kötü Kötü
167
Kötü
Yazı Formatı Seçiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF